Andrei Nechita - tricou galben Turul SibiuluiFoto: Călin Mureșan

Andrei Nechita a reușit una dintre cele mai mari performanțe din cariera sa ieri, când a câștigat etapa prolog din Turul Ciclist al Sibiului, cea mai mare competiție de ciclism șosea din România.

Etapa prolog din Turul Ciclist al Sibiului a fost o etapă de contratimp, în lungime de 2,2 km, prin centrul istoric al Sibiului. Traseul a fost extrem de tehnic, cu multe întoarceri și viraje strânse, pe piatră cubică.

Andrei Nechita a oprit cronometrul după  3 minute şi 26 de secunde de la start. Sportivul român a avut o viteză medie de 38,49km/h.

Câștigător al Turului României în 2011, Andrei Nechita a fost mai rapid cu două secunde şi două sutimi decât ocupantul locului doi, Giacomo Berlato. Polonezul Adrian Kurek a completat podiumul.

Eduard Grosu a prins locul 8, în timp ce ceilalţi patru români nu au prins top 20, deşi Tvetcov era văzut de mulţi printre favoriţi.

9. Eduard Novak, locul 105

Etapa prolog din Turul Ciclist al Sibiului a avut la start 111 participanți.

Anul trecut, românii au avut la Sibiu două locuri 2 și două locuri 3, la care se adaugă locul trei în clasamentul general pentru Serghei Țvetcov și tricoul galben purtat de Eduard Grosu în etapa a doua.

Două echipe românești participă în cadrul acestei competiții: Tușnad Cycling Team, echipă continentală, și echipa de ciclism a României.

Echipa României este antrenată de grecul Georgios Georgiadis și este formată din Andrei Nechita, Valentin Pleșea, Ionuț Sdrăilă, Emil Dima și Vlad-Nicolae Dorbre.

Turul Ciclist al Sibiului continuă astăzi cu etapa a 2-a pe ruta Sibiu – Agnita – Sibiu, având o lungime de 193.5 km. Etapa va fi transmisă în direct de Digi Sport 1, de la ora 16.15.

One thought on “Andrei Nechita, primul român care câștigă o etapă în Turul Sibiului”