Alexandru Diaconu | Biciclistul.ro

Sorin Boriceanu şi Alexandru Diaconu au pus steagul României pe harta mondială a triatlonului. Sportivii români au concurat la ultimul nivel în triatlon (Boriceanu), respectiv half ironman (Diaconu).

Sorin Boriceanu a obţinut locul 10 în finala campionatului mondial de triatlon de la Beijing, proba sprint (vezi rezultatele), unde a avut următoarele rezultate:

• înot – 12:38;
  • bicicletă – 38:50
  • alergare – 17:28

Boriceanu a scos un timp mai bun decât ocupantul primului loc, atât la înot, cât şi la alergare. Sportivul a ratat podiumul la proba de bicicletă, unde nu ştim exact ce s-a întâmplat, dar având în vedere timpul scos putem presupune că au fost condiţii meteo nefavorabile. Poate că a plouat, poate că a fost vânt, ne va spune Sorin Boriceanu când se întoarce din China.

În cu totul altă parte a lumii, Alexandru Diaconu a dat piept cu finala mondială de Half Ironman din Las Vegas. Românul s-a clasat pe locul 13 (locul 110 la general) la categoria sa de vîrstă, într-una dintre cele mai populare curse de ironman din lume, în care au luat startul peste 1.600 de concurenţi.