Turul Frantei 2013 - Chris Froome - etapa 16Imperialul Chris Froome.

Turul Franţei ajunge anul acesta la ediţia cu numărul 101. Va avea loc în perioada 5-27 iulie, iar echipele sunt următoarele:

11. Movistar Team (Esp)
  12. Omega Pharma – Quick Step Cycling Team (Bel)
  13. ORICA – Green Edge (Aus)
  14. Team Europcar (Fra)
  15. Team Giant – Shimano (Ned)
  16. Team Sky (Gbr)
  17. Tinkoff Saxo (Dan)
  18. Trek Factory Racing (USA)

În plus, faţă de aceste 18 echipe, organizatorii au mai trimis invitaţii următoarelor:

1. Bretagne – Séché Environnement (Fra)
  2. Cofidis (Fra)
  3. IAM Cycling (Sui)
  4. Team Netapp – Endura (All)

Later edit

Dintre echipele invitate, doar Cofidis a mai participat în Turul Franţei, restul sunt newcomers. De Bretagne – Séché Environnement şi IAM Cycling n-am auzit, sincer, dar de Team Netapp am tot auzit vorbindu-se anul trecut, după Turul Franţei, când a ieşit în evidenţă în mai multe competiţii.

Dacă e să mă iau după declaraţiile cicliştilor,  echipa Bretagne – Séché Environnement nu se aştepta să fie invitată în Turul Franţei.

IAM Cycling vrea să facă valuri în Turul Franţei încă de la prima participare, cel puţin aşa declară reprezentanţii echipei. Eu zic să nu subestimăm puterea necunoscuţilor. Anul trecut, Quintana i-a surprins pe toţi şi s-a clasat pe locul doi în Turul Franţei. A fost singurul care ne-a dat speranţe că-i poate ţine piept lui Chris Froome, al doilea britanic care a câştigat Turul Franţei.

Team Netapp – Endura este cea mai bine clasată echipă profesionistă din Germania. Echipa a participat în 2012 în Turul Italiei, iar anul trecut a câştigat o etapă în Turul Spaniei, reuşind să ajungă în clasamentul general printre primele 10 echipe.

După ce a fost bătut măr de către Chris Froome anul trecut, Alberto Contador n-a mai participat în niciun alt mare tur, pentru a se pregăti special pentru Turul Franţei. Sper să nu se fi pregătit aşa cum s-au pregătit dinamoviştii pentru Liga Campionilor şi, de data asta, să-i ţină piept arogantului de Froome.

Poate răsufla uşurat că unul dintre cei mai buni căţărători din lume, Quintana, nu va participa în Turul Franţei 2014, fiind desemnat să lupte în Turul Italiei.