Eduard Mihai Grosu

Ciclistul român Eduard Mihai Grosu a ocupat locul teri în clasamentul final al cursei cicliste Turul Traciei, care s-a încheiat duminică la Edirne (Turcia).

Turul Traciei a fost câștigat de către ucraineanul Iuri Metlușenki (Konya Torku Seker Spor).

Metlușenko a fost urmat în ierarhia finală de turcul Ali Riza Tanriverdi (Brisaspor), la 16 secunde, Grosu, la 20 de secunde, turcul Ahmet Akdilek, la 28 de secunde, românul Andrei Nechita, la 36 de secunde, în timp ce alt român, Zoltan Sipos, a ocupat locul 14, tot la 36 de secunde.

În clasamentul pe echipe, România a ocupat locul 3, dupã Salcano-Arnavutkoy și Brisaspor.

Eduard Mihai Grosu a terminat Turul Traciei pe locul secund, în primele două etape și pe locul trei, respectiv locul cinci în etapele a treia și a patra.

Turul Traciei a avut loc în perioada 24-27 mai.