Turul Frantei 2015 - Chris Froome castiga etapa 10

Sec, ştirea despre etapa a X-a din Turul Franţei 2015 ar suna aşa: Chris Froome a câştigat prima etapă montană din Turul Franţei şi s-a distanţat şi mai mult de adversarii săi.

Vorba lui Bogdan, iar s-a mâncat ciocolată din aia bună la Sky, la care muritorii de rând n-au acces. Trei oameni de la Sky în top 5 în etapa de ieri! Ar trebui să se calculeze clasamentele din Turul Franţei de anul ăsta fără Sky. Richie Porte era tare ca fularul în Giro, iar în etapa a X-a din Turul Franţei arăta de zici c-a mâncat jar vrăjit.

Chris Froome a risipit tot suspansul pe care-l avea Turul Franţei. Se vorbea de cei patru fabuloşi, el, Nairo Quintana, Alberto Contador şi Vincenzo Nibali. De-acum se va vorbi doar de el.

A terminat primul etapa a X-a, la 59 de secunde de locul 2, pe care a venit coechipierul său Richie Porte, care l-a depăşit pe Nairo Quintana şi a accelerat când mai erau 250 de metri până la finish.

A fost măcel. Vincenzo Nibali arăta de parcă era drogat, iar Alberto Contador era în corzi. Bale la gură. Spume. Fără vlagă. A fost cea mai urâtă etapa din Turul Franţei de până acum. Chris Froome n-are suspans, e tocilarul care rezolvă impecabil problema de matematică şi pe urmă ridică bucuros mâinile în aer, cu un aer ridicol de fericit.

Şi mă enervează cum începe declaraţiile. De fiecare date spune că a fost surprins. Hai, mă laşi?