Romain Bardet a câştigat etapa a 18-a din Turul Franţei 2015Romain Bardet a câştigat etapa a 18-a din Turul Franţei 2015

Romain Bardet şi-a mai spălat din păcatele proastei poziţionări în clasamentul general din Turul Franţei de anul acesta cu o victorie spectaculoasă în etapa a 18-a.

Ciclistul echipei Ag2r La Mondiale, care s-a clasat pe locul şase în Turul de anul trecut, a făcut parte dintr-un grup mare care a evadat, grup din care s-a desprins pentru victorie. S-a distanţat pe Col du Glandon, cea mai grea urcare a zilei, iar mai apoi pe coborâre şi-a mărit avansul.

Romain Bardet a câştigat aceeaşi etapă în Critérium du Dauphiné şi ieri, ca şi atunci, a arătat că este un foarte bun coborâtor. A trecut linia de finish cu un avantaj de 33 de secunde faţă de următoritorul său Pierre Rolland (Europcar).

Winner Anacona (Lampre-Merida), Bob Jungels (Trek Factory Racing) şi Jakob Fuglsang (Astana) au venit la 59 de secunde în spate, sprintând pentru locurile trei, patru şi cinci.

Fuglsang a fost lovit de o motociletă în timpul etapei, dar s-a remontat extraordinar şi a reuşit un finish în forţă.

În ceea ce priveşte clasamentul general, Alberto Contador a atacat, a reuşit să se distanţeze la aproape un minut de grupul tricoului galben, dar a fost prins pe coborâre.

Grupul tricoului galben a venit la trei minute şi două secunde în urma câştigătorului de etapă, fără să se fi produs schimbări majore în clasamentul general. Froome rămâne la trei minute şi 10 secunde în faţa lui Quintana şi la patru minute şi nouă secunde în faţa lui Valverde, care-i pe locul trei. Singura schimbare de poziţii în top 10 este Bardet, care urcă un loc şi-l trimite pe Warren Barguil (Giant-Alpecin) pe 11.