Transfier 2017Foto: Radu Cristi

Spaniolul Francesc Artigues Ramis (Club Ciclista Felanitx) a câştigat concursul Transifer, proba Half, după 04:58:15, devansându-l pe Ciprian Bălănescu cu 02:22. Un alt străin a venit pe locul 3, Ruzsás Dávid, care a trecut linia de finish la 05:13 faţă de câştigător.

Robert Budai, câştigătorul ediţiei din 2016, nu a participat anul acesta la Transfier, dar timpul obţinut de el anul trecut este mai bun cu aproape cinci minute faţă de cel înregistrat de câştigătorul ediţiei de anul acesta.

Alex Ciocan, care anul trecut s-a clasat pe locul 2, a trecut linia de finish în poziţia a cincea, după 05:06:53 (timpul său din 2016 a fost 05:07:30).

Transifer a fost considerat şi campionat naţional pentru triatlon pe distanţă semilungă. Prin urmare, noul campion naţional este Ciprian Bălănescu, vicecampion Alex Ciocan, iar medalia de bronz îi revine lui Istvan Simon.

Ciprian Balanescu - Transfier 2017
Ciprian Blănescu, campion naţional triatlon distanţă semilungă. Foto: Radu Cristi

Un rezultat bun a obţintut şi Andrei Dudu (Seven Sport Club), actualul campion naţional la triatlon pe distanţă lungă (Ironman), care s-a clasat pe locul 7, după 05:20:05.

Top 10 Transifer – proba Half

[table id=22 /]

Proba olimpică a fost câştigată de Daniel Attila

Proba olimpică a fost câştigată de către Daniel Attila (Tri-Aluta), după 2:19:38. Locul 2 a fost ocupat de către Alexandru Ion (2:20:01), iar pe locul trei a venit Béres Hunor (CSA Steaua Bucureşti) (2:21:57).

Top 10 Transfier – proba Olimpică

[table id=23 /]

Rezultatele complete, de la toate probele, pot fi consultate aici.

Puţine fete, dar ambiţioase

Adaug câteva rânduri şi despre fete. Sexul frumos a fost destul de slab reprezentat la această competiţie, la proba de Half au fost doar şase participante, la toate categoriile de vârstă, iar la Olimpic s-au încumetat să ia startul 10 concurente.

La Half, Adel Koter (categoria 40-49 de ani) este cea care a câştigat locul 1, după 06:18:13. Adriana Neaga a venit pe locul 2 (06:25:26), iar Ionela Băbeanu pe locul 3 (06:47:49).

Şi dacă tot au fost atât de puţine fete, le enumăr pe toate: Andrea Călugăru locul 4 (07:00:32), Denisa Niculae locul 5 (07:26:27), Alexandra Turosu locul 6 (07:45:33). Fetele merită sincere felicitări pentru că au rezistat atâtea ore într-o cursă foarte grea.

La Olimpic, avem aşa: locul 1 Maria Mirela Popescu (2:42:21), locul 2 Otilia Dantiş (2:47:23) şi locul 3 Manuela Mureşan (2:55:27).

Informaţii despre probe

Transfier este unul dintre cele mai grele concursuri de triatlon din România (i se spune “cel mai greu,cel mai frumos”). Sportivii au avut de înotat 1,9 km (la Half), respectiv 1,5 km (la Olimpic) în lacul Vidraru, intrare/ieşire în zona Valea cu Peşti.

Proba de ciclism a avut loc pe una dintre cele mai frumoase drumuri din România şi din lume: Transfăgărăşan. Cei de la proba Half au avut de pedalat 90 km, cei de la proba olimpică 40 km. La proba Half s-a plecat de la borna cu km 46, către Bâlea. Primii 23 km s-au făcut în jurul lacului, fără diferenţe de nivel notabile, dar cu peisaje de excepţie. Căţărarea a fost provocarea competiţiei, 22 km de chin, cu pante între 10 şi 16%. Pe urmă a urmat o coborâre, tot 22 km. Cei de la proba olimpică nu au avut parte de nicio căţărare.

Proba de alergare s-a făcut în jurul lacului Vidraru. La Half s-a alergat 21 km, la Olimpic 10 km. Proba regină a avut parte şi de o ascensiune finală, 390 de trepte de urcat, până la statuia Prometheu.

La Transfier s-au câştigat şi bani frumoşi. Locul 1 la Half a luat 2.000 de lei, locul 2 s-a ales cu 1.200 de lei, iar locul 3 a primit 800 de lei. S-au dat bani şi pentru locurile patru şi cinci, 500, respectiv 300 de lei.

La proba Olimpic premiile au fost 1.000, 600, 400, 300, respectiv 200 de lei, pentru locurile 1-5.