O veste bună din lumea triatlonului, Andreea Bălan şi Antoanela Manac au obţinut medaliile de aur şi argint la juniori fete, în cadrul BALKAN GRANDPRIX, campionat balcanic ce a avut loc în Turcia, la ELAZIĞ, în perioada 17-18 august 2014.

Podium campionat balcanic Turcia 2014
Andreea Bălan (locul 1) şi Antoanela Manca (locul 2)

Fetele noastre au concurat pe distanţa sprint, adică au avut de înotat 750 metri, au pedalat 20 km şi au alergat 5 km.

La categoria juniori fete au fost în total 9 concurente.

Andreea Bălan s-a clasat pe primul loc în 1:14:00, iar Antoanela Manac a venit pe locul secund după 1:15:23. Pe locul trei s-a clasat o sportivă din Turcia, Kara İlayda, după 1:15:33.

Româncele au ieşit primele din apă, Andreea după  0:11:08, iar Antoanela după 0:11:58. Andreea Bălan a avut cel mai bun timp la bicicletă –  0:38:49, iar Antonela Manac a avut cel mai bun timp la alergare – 0:21:44.

Rezultatele complete

Dacă îmi aduc bine amine, tot la ELAZIĞ sportivii noştri au mai luat medalii şi în 2012, atunci în prim plan fiind Ciprian Bălănescu şi Ştefania Ion, care anul acesta nu au mai participat la acest concurs. Ciprian a luat atunci medalia de bronz, iar Ştefania argintul.