Ciprian Bălănescu a obţinut medalia de argint la campionatele balcanice ce au avut loc duminica trecută la Kladovo, Serbia.

Podiumul campionatelor balcanice de triatlon din Serbia a arătat astfel:

1. Ognjen Stojanović (Serbia)
  2. Ciprian Bălănescu
  3. Matija Krivec (Croaţia)

Campionate balcanice triatlon - Ciprian Balanescu argint

Ciprian Bălănescu a fost învins de către Ognjen la proba de înot, cu 35 de secunde, dar şi la proba de ciclism, tot cu 35 de secunde. Din păcate, cu toate că la proba de alergare Ciprian Bălănescu a fost mai bun, n-a reuşit să-i fure sârbului decât 34 de secunde.

Din partea României au mai participat Alex Diaconu (locul 9), care reuşise un timp foarte bun la proba de înot, dar din păcate s-a accidentat, Sorin Boriceanu (locul 15) şi Florin Sestacovksi (locul 22).

Alex Diaconu si Ciprian Balanescu la balcanice
Alex Diaconu, în prim plan, şi Ciprian Bălănescu, în plan secund

La campionatele balcanice de triatlon din Serbia au participat, la categoria elite masculin, 25 de sportivi.