Recent am participat la prima ediție a competiției Atlantisman, un concurs de înot în ape deschise, care a avut loc în Marea Neagră, la Jupiter și a fost organizat de către Paul Georgescu și Asociația Ice Swimming and Open Water Association (ISOWA).

Inițial m-am înscris cu gândul de a o însoți pe fata mea, Natalia, care nu a mai înotat 2 km în mare, dar până la urmă am înotat lipsit de stres, căci alături de ea a înotat Alex Ion, care o și antrenează în cadrul Unstoppable Sport Club.

Cursa a avut mai multe probe, cea mai dificilă fiind cea de 10 km. Pe urmă a fost distanța la care am participat noi, de 2 km, dar au mai fost și de 500 metri, respectiv 250, pentru copii.

În prima zi, la cursa de 10 km, m-am uitat de pe margine la colegii din club cum se chinuie pe marea extrem de agitată. Bătea un vânt năprasnic în larg, iar valurile se înălțau și până la doi metri deasupra capetelor înotătorilor, ceea ce nu era tocmai plăcut. De altfel, unii au și abandonat după o tură sau două – se înota o buclă de 2 km, se ieșea pe mal, după care se intra din nou.

A doua zi, la proba noastră, marea a fost mult mai liniștită, totuși am avut și noi parte de niște valuri, care ne loveau frontal pe una dintre direcțiile de înot. Natalia a fost în fața mea tot timpul cursei, doar că la finish a lăsat-o puțin mai moale, eu am accelerat, iar la ieșire eram cot la cot. Din păcate, s-a împiedicat, motiv pentru care a ieșit în spatele meu în clasament.

Spre surprinderea mea, m-am clasat pe locul 2 la categoria de vârstă 40-49 ani. A fost cursă intensă, însă nu cea mai dificilă la care am participat până acum și care a fost în 2022 la AquaChallenge, cursa organizată de către Răzvan Florea, unde am înotat 5.000 de metri.

Urmează o competiție pe uscat, Maratonul București, unde sper să fac un record personal. Actualul este obținut la Maratonul Paris, 3h24min10s. Acolo am avut parte de ceva urcări, la București e plat, ar trebui să fiu mai rapid.