Andreea Balan

Andreea Bălan (18 ani) va participa la Campionatul Mondial de Triatlon ce va avea loc în luna septembrie, la Chicago. Sportiva noastră va concura la categoria juniori, iar calificarea a obţinut-o la Campionatul Mondial de Triatlon de la Geneva, unde s-a clasat pe locul 26 din 47 de sportive care au terminat cursa.

În septembrie, la Chicago, ca şi la Geneva, Andreea va avea de înotat 750 metri, de pedalat 20,4 km şi de alergat 5 km.

Baremul de calificare la Campionatul Mondial de Triatlon era clasarea în primele 30 de poziţii la Geneva, obiectiv pe care Andreea l-a îndeplinit cu mare luptă, între ea şi locul 30 existând o diferenţă de mai puţin de un minut.

“Traseul a fost foarte greu”, a spus Andreea Bălan pentru Biciclistul.ro

“La ciclism a fost o urcare cam de un kilometru, cu un grad de înclinaţie de 7%”.

Andeea este la bază înotătoare, dar la Geneva a obţinut cel mai bun timp la proba de alergare.

“S-a înotat în mare forţă. A fost greu, fizic vorbind”, a spus ea.

Ea a recunoscut că i-au lipsit antrenamentele în ape deschise.

“Singurele antrenamente în ape deschise au fost competiţiile din România”.

Andreea Bălan este legitimată la Clubul Sportiv Olimpia, iar printre performanţele sale se numără locul 1 la Campionatul Balcanic din Turcia, din 2012, dar şi medalia de aur la Triathlon Challenge Mamaia, în 2013.

Andreea a obţinut anul trecut medalia de aur la BALKAN GRANDPRIX, campionat balcanic ce a avut loc în Turcia.

La competiţia de la Geneva a luat parte şi Antoanela Manac, în vârstă de 20 de ani, care din păcate nu a reuşit să termine cursa. Ea a reprezentat România la prima ediţie a Jocurilor Olimpice Europene, desfăşurate luna trecută la Baku.