Turul Frantei 2015 - sampanie pentru Chris Froome

Turul Franţei 2015 s-a încheiat ieri, pe Champs-Elysées, cu victoria lui André Greipel (Lotto Soudal), care a reuşit să câştige a patra etapă în acest Tur. Germanul a fost cel mai puternic şi i-a depăşit la sprint pe  Bryan Coquard (Europcar) şi pe Alexander Kristoff (Katusha).

Ultimii kilometri din etapa finală şi sprintul

Chris Froome, primul britanic cu două titluri în Turul Franţei

Turul Franţei 2015 a fost câştigat de Chris Froome (Team Sky) care devine primul britanic cu două titluri în palmares.

Turul a fost cu adevărat câştigat de britanic în etapa a 20-a, pe Alpe d’Huez, când Nairo Quintana a atacat şi a reuşit să-l distanţeze pe Froome până la 1:20. A fost o etapă epică făcută de columbian (vezi video), însă avansul pe care-l avea Froome în clasamentul general a fost mult mai mare, iar britanicul şi-a păstrat astfel tricoul galben.

Turul Frantei 2015 - Chris Froome pe podium

Nairo Quintana (Movistar) s-a clasat pe locul al doilea în Turul Franţei pentru a doua oară şi a câştigat, de asemenea, tricoul alb tot pentru a doua oară, în ultimele trei ediţii. Francezii au avut şi ei ce celebra, pentru că Romain Bardet (Ag2r-La Mondiale) a câştigat premiul pentru cel mai combativ ciclist din Turul Franţei, iar echipa Movistar a luat premiul echipelor, datorită locurilor doi şi trei de la podiumul individual (Alejandro Valverde s-a clasat pe trei).

Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) a câştigat pentru a patra oară tricoul verde în Turul Franţei, tricoul punctelor, pentru care slovacul s-a bătut ca nimeni altul în ediţia din acest an.