Start Ocean Lava Romania - proba HeroFoto: Radu Cristi

Robert Budai a câștigat prima ediție a concursului de triatlon Ocean Lava România, proba Hero, cu un avans confortabil, de peste cinci minute, față de următorul clasat. La fete, marea câștigătoare a fost Aida Fabrega, care și-a spulberat concurența, reușind să treacă linia de finish cu un avans de aproape 30 de minute.

În cadrul probei Hero, concurenții au avut de parcurs 1,9 km la proba de înot, 96 km la proba de ciclism și 21 km la proba de alergare.

5. Adriana Neaga (5:36:09)

La proba Brave, care a presupus 1km înot, 64 km de bicicletă și 7 km alergare, marele câștigător a fost Alexandru Ion, iar la fete s-a impus Antoanela Manac, care practic nu a avut concurență, pentru că a trecut linia de finish cu aproape 32 de minute avans față de locul 2. Antoanela a reușit un rezultat excelent și la nivelul clasamentului general, unde a venit pe locul 6.