Bauke Mollema castiga etapa a 15-a din Turul Frantei

Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a câştigat duminică etapa a 15-a din Turul Franţei, marcând prima sa victorie în această competiţie. În spatele lui au sosit la 19 secunde Diego Ulisi (UAE Team Emirates) şi Tony Gallopin (Lotto-Soudal). Mollema a fost răsplătit, de asemenea, cu premiul pentru cel mai combativ ciclist al etapei.

Selecţia finală a venit din cadrul unui grup format din 28 de rutieri care au trecut împreună pe prima căţărare a zilei Montée de Naves d’Aubrac. Tony Martin (Katusha-Alpecin) şi-a încercat forţele solo, când mai erau 60 km, dar a fost ajuns şi lăsat în urmă pe urcarea finală de categorie 1.

Liderul Chris Froome nu a avut nici cea mai mică intenţie să aducă înapoi evadaţii, mai ales pentru cel mai bine clasat dintre ei era Damiano Caruso (BMC), aflat la peste 11 minute faţă de el.

Lupte puternice s-au dat şi în plutonul rămas în urmă. Aproape de Montée de Naves d’Aubrac, echipa Ag2r La Mondiale a trecut la conducere şi a stabilit un ritm foarte rapid. Froome s-a trezit la un moment dat distanţat din cauza unei erori de poziţionare, dar a revenit rapid în cărţi după ce coechipierii săi l-au ajutat. Ulterior, britanicul a avut probleme cu roata din spate a bicicletei şi a fost nevoit să oprească, iar Michael Kwiatkowski i-a oferit roata sa. De data asta grupul principalilor candidaţi la titlul suprem i-a luat aproape un minut. Încă o dată, Froome i-a avut alături pe colegii săi care l-au ajutat să revină în cărţi. Fără nicio îndoială, situaţia a creat ceva panică în tabăra Sky.

După multiple încercări de a se separa de grupul favoriţilor, Dan Martin (Quick-Step Floors) a reuşit să se desprindă pe scurta urcare de la Côte de Saint-Vidal.  Eforturile sale au fost răsplătite cu 14 secunde faţă de grupul principalilor, ceea ce i-a adus o urcare pe locul 5 în clasamentul general, la o diferenţă de 1:12 faţă de Froome.

Nairo Quintana (Movistar) a avut o zi grea şi a pierdut aproape patru minute faţă de principalii pretendenţi la titlul, căzând până pe locul 11 în clasamentul general.