Erick Rogoz Lorincz - ianuarie 2018Foto: arhiva personală Erick Rogoz Lorincz

Erick Rogoz Lorincz (18 ani) s-a clasat pe locul 59 la Campioantul European de Triatlon de la Weert, Olanda, unde a reprezentat România la categoria Juniori.

Competiția a avut loc în data de 1 iunie și a avut la start 66 de sportivi la masculin, dintre care doar 62 au trecut linia de finish.

Sportivii au avut de înotat 750 de metri, de pedalat 18,6 km și de alergat 5 km.

Rogoz a ieșit din apă în poziția 45, după 08:30. Cel mai bun timp la înot l-a avut maghiarul Levente Karai, 07:53.

Românul a parcurs traseul de ciclism în 24:53. Cel mai bun timp la ciclism l-a înregistrat elvețianul Sasha Caterina – 24:20.

Rogoz a parcurs proba de alergare în 20:16. Cel mai bun timp înregistrat la această probă i-a aparținut francezului Paul Georgenthum – 15:22. Al zecelea timp la alergare a fost 16:02, obținut tot de un francez, Guillaume Hay.

Rezultatele complete

Sportivul român a încheiat anul 2018 pe locul 10 în clasamentul european pentru juniori.

Cele mai recente rezultate înregistrate de Eric Rogoz Lorincz sunt locul 1 la Campionatul Național de Aquatlon (12 mai 2019) și locul 41 la Campionatele Mondiale de Aquatlon de la Pontevedra (2 mai 2019).