Constanța a găzduit duminica trecută (18 octombrie 2020) Campionatul Național de Aquatlon, care a fost organizat de către Federația Română de Triatlon (FRTRI).

Categoriile de concurs:

• cadeți, juniori, U23 și AG – sportivii au avut de înotat 400 de metri și de alergat 2,5 km
  • copii, care au înotat 200 de metri și au alergat 1,25 km.

Câteva cifre:

• Numărul total al sportivior: 101
  • Număr sportivi la Elite masculin: 1 (Alexandru Toma)
  • Număr sportive la Elite feminin: 1 (Antoanela Manac)
  • Număr sportivi la U23 masculin: 1 (Cătălin Romas)
  • Număr sportivi la seniori masculin: 13, dintre care 11 au fost age group

Cătălin Romas a ieșit campion național, cu un timp total de 0:14:52. Locul 2 a fost obținut de Alexandru Toma, după 0:15:02.

Cătălin Romas, la ieșirea din apă. Foto: arhivă personală

”Astăzi, la puțin peste 3 luni de la accidentul care m-a trimis direct în sala de operație, am devenit Campion Național la Aquatlon, câștigând concursul la categoria Open”, a scris Cătălin pe contul său de Facebook.

În luna iulie, Cătălin a fost lovit de o mașină în timpul antrenamentului de ciclism, fiind necesară o intervenție chirurgicală și, ulterior, recuperare medicală.

Primii care au ieșit din apă:

La juniori masculin (17-19 ani) a câștigat Albert Stratulat, după 15:21 (au fost patru participanți).

La juniori feminin a câștigat Alice Perjoiu, după 17:07, au fost patru participante.

Rezultatele complete pot fi consultate aici.