Campionatul National de Duatlon 2020 - podiumKanizsay Levente (mijloc), Ciprian Bălănescu (stânga), Erick Rogoz (drepata. Foto: Radu Cristi

Kanizsay Levente (CSM Cluj Napoca) a devenit campion național la duatlon sâmbătă, 24 octombrie, reușind să-l învingă cu o diferență de trei secunde pe Ciprian Bălănescu (CS Ride Competition), multiplu campion național la duatlon și triatlon. Locul trei a fost ocupat de către Erick Rogoz (CS Politehnica), sportiv care a câștigat categoria juniori masculin (17-19 ani).

În 2019, Kanizsay Levente a ocupat locul 4 în clasamentul general al Campionatul Național de Duatlon, organizat tot la Cheile Grădiștei, în urma lui Erick Rogoz (locul 3), Ciprian Bălănescu (locul 2) și Bogdan Damian (locul 1).

Kanizsay Levente practică la nivel de performanță atletismul, la CSU Cluj Napoca, iar pentru triatlon se antrenează cu CSM Cluj Napoca.

10. Bogdan Adrian Păstrăv, 01:07:15

Competiția a fost organizată de către Federația Română de Triatlon și a avut loc în cadrul complexului Cheile Grădiștei.

Sportivii (juniori, seniori și age group) au avut de alergat 4,8km alergare + 20km ciclism + 2,1km alergare.

Alice Perjoiu, cea mai rapidă sportivă

Alice Perjoiu, proba de ciclism. Foto: Radu Cristi

În clasamentul general feminin, Alice Perjoiu a fost cea mai rapidă (01:08:52). Locul 2 a fost ocupat de către Veronica Ciuntu (01:13:37), iar locul 3 de către Diana Gal (01:15:30).

Campionatul Național de Duatlon a strâns la start nouă sportive.