Turul Frantei 2011 a ajuns la etapa a II-a, care a fost câştigată de echipa Garmin. A fost o etapă de contratimp pe echipe, pe o distanţă 23 km.

Startul l-a luat cea mai slab cotată echipă din prima etapă, adică Saxo Bank, din care face parte şi Alberto Contador.

Echipa spaniolului a avut o viteză medie de deplasare 58 km/h şi a terminata etapa în 25’16”. Până la sfârşit acest timp a adus echipei doar locul 8 în etapa a II-a.

Garmin – Cervelo a terminat etapa în 24’48”, iar echipa de pe locul 2, BMC Racing Team în 24’52”. Locul 3 a fost câştigat de echipa Sky Procycling în 24’52”. Departajarea s-a făcut la sutimi de secundă.