Alex Diaconu - interviu Biciclistul.ro Triathlon Challenge Mamaia 2013

Seria de mini interviuri, pe care le-am luat celor mai valoroşi triatlonişti din România, după terminarea Triathlon Challenge Mamaia 2013, continuă cu Alex Diaconu.

Alex Diaconu s-a clasat pe locul doi, la categoria Elite, și este câștigătorul circuitului de triatlon de șosea Romanian Triathlon Grand Prix.

Alex a fost pe fugă și mi-a răspuns punctual. Deci:

Ești mulțumit de rezultat? Ai avut emoții?

Sunt ok cu rezultatul. Mi-ar fi plăcut să câștig, dar nu poți să fii mereu în formă maximă.

Cum a fost cursa, pe o scară de la 1 la 10, din punct de vedere al dificultății?

La nivelul la care am concurat eu în cursa asta a fost light! Cred că aș nota-o cu 5. Cel mai greu mi-a fost la înot, unde am înghițit apă și acolo pot spune că a fost 9.

Ce ți-a plăcut cel mai mult?

Cel mai mult mi-a plăcut alergarea. Mergeam în legea mea și mă îndreptam ușor, ușor, către finish.

Care au fost cele mai dificile momente?

Pot spune că a fost un singur moment dificil, atunci când în loc să respir am luat apă la bord de două ori consecutiv și mă gândeam serios să abandonez, dar asta însemna că pierdeam circuitul.

În medie, câte ore pe săptămână te antrenezi pentru fiecare dintre probe?

La înot mă antrenez cam 10-12 ore pe săptămână, la ciclism 10-14 ore, iar alergarea primește și ea cam 10. Apoi, mai sunt câteva ore în sala de forță.