Alex Toma - Ironman 70 3 Bahrain 2018

Alex Toma s-a calificat în finala Campionatului Mondial Ironman  70.3 ce va avea loc anul viitor în Franța, la Nisa, în perioada 7-8 septembrie, după ce a reușit să se claseze pe locul 4 din 91 de concurenți, la categoria de vârstă 25-29 de ani, la Ironman 70.3 Bahrain. Alex a trecut linia de finish după 4:11:41.

Alex Toma a avut al cincilea cel mai bun timp la înot la nivel general, reușind să iasă din apă după 24:02. Alex a avut de înotat 1,9 km, reușind un average pace de 01:16/100 metri. A fost primul la categoria sa de vârstă.

După o tranziție T1 de 02:51, Alex a parcurs cei 90 km de la ciclism în 2:11:19, locul 4 la categorie, locul 37 la general, cu o medie de 41,13 km/h.

T2 a fost 02:49.

Proba de alergare a fost mai dificilă, locul 13 la categorie, locul 80 la general. Alex a terminat proba de alergare după 1h30min43s, reușind o medie de 4:18 min/km. Probabil că nu au fost chiar 21 km pe traseul de alergare, la semi sub  1h30m trebuie să alergi cu 4min09s/km.

Overall, locul 4 din 92 de concurenți la categoria de vârstă, locul 33 din 794 la masculin și locul 39 din 983 la nivel general.

Este a doua finală mondială de Ironman 70.3 la care Alex va participat, precedenta a fost în 2017, în septembrie, în Chattanooga, Tennessee, Statele Unite.

Alex a participat atunci alături de alți doi români, Mihai Baractaru și Mihai Vigariu. A scos cel mai bun timp dintre români, reușind să se claseze pe locul 41 din 207 la categoria sa de vârstă.

Mai jos, timpii obținuți de cei trei la mondialul Ironman 70.3:

[table id=24 /]

Recent, Alex Toma s-a clasat pe locul 5 la Ironman 70.3 Turcia, la categoria de vârstă 25-29 de ani, masculin, cu un timp performant: 4:09:24, reușind astfel să stabilească și un nou record național pe această distanță. Detalii aici.