Andrei Nechita la campionatul mondial de ciclism 2013

Andrei Nechita a reușit un rezultat foarte bun la campionatul mondial de ciclism șosea, desfășurat în Italia, între Lucca și Firenze, pe o distanță de 272,2 km.

Portughezul Rui Costa a ieșit campion mondial, iar Andrei Nechita s-a clasat pe locul 47 din 61 de cicliști care au reușit să termine cursa, în condiții vitrege, de ploaie și vânt.

Cursa pentru stabilirea unui nou campion mondial a fost abandonată de nume grele, precum:

• Bradley Wiggins, Chris Froome, Cadel Evans, câștigători în Turul Franței
  • Chris Horner, câștigătorul de anul acesta în Turul Spaniei
  • Mark Cavendish, câtigător al multor etape de mari tururi
  • Nairo Quintana, numărul doi în Turul Franței 2013!
  • Alberto Contador, Samuel Sanchez, Richie Porte, Taylor Phinney, Tejay Van Garderen, Christophe Riblon, Geraint Thomas sau Thor Hushovd

Toți cicliștii enumerați sunt nume grele pe scena ciclismului profesionist și câștigă o grămadă de bani din sportul ăsta. Andrei Nechita a fost mai bun decât  ei în această cursă.

Mai mult, dintre cei care au reușit să ducă această cursă infernală până la capăt, Andrei Nechita a reușit să se claseze în fața unor nume precum Thibaut Pinot, Giovanni Visconti, Jan Bakelants sau Thomas Voeckler.

Jos  pălăria pentru o astfel de performanță și, ca și în cazul lui Zoltan Sipos, nu pot decât să-i doresc lui Andrei Nechita să fi fost observat de o echipă mare, care să-l ia în lot și să-l ducă în prima ligă, acolo unde merită. Să nu uităm, Andrei Nechita a câștigat Turul României. Tot Andrei Nechita este cel care a devenit în iunie  campion național la contratimp.