Turul Poloniei - Thor Hushovd - etapa 5

BMC n-a făcut mai nimic în Turul Franței, cu un Cadel Evans mai obosit decât niciodată, dar în Turul Poloniei face legea.

Thor Hushovd a câștigat etapa a cincea din Turul Poloniei și a doua sa etapă din acest concurs, după ce în etapa a patra victoria i-a revenit colegului său, americanul Taylor Phinney.

Graţie unui sistem de bonificaţii foarte generos, şi în sprinturi intermediare, şi pentru etapă, şi pentru incisivitate, tricoul galben a fost preluat de spaniolul Jon Izaguirre Insausti (Euskaltel).

Traseul de joi, muntos, cu 6 puncte de căţărare, dintre care jumătate de primă categorie, nu s-a încheiat, cum era de aşteptat, cu o evadare a căţărătorilor, la sosire prezentându-se un pluton numeros, dominat de Hushovd, urmat, în acelaşi timp, de francezul Matthieu Ladagnous (FDJ.fr) şi italianul Daniele Ratto (Cannondale).

În clasamentul general, Izaguirre Insausti conduce cu numai o secundă în faţa fostului lider, polonezul Rafal Majka (Saxo) şi la 5 secunde de francezul Christophe Riblon (AG2R La Mondiale).

Etapa a 6-a, de vineri, penultima, are din nou un profil muntos, în Munţii Tatra, cu plecare şi sosire din şi în staţiunea de sporturi de iarnă Bukowina Tatrzanska (192 km).