Bucharest International 10K - alergare Emilian Nedelcu

Duminică am alergat la Bucharest International 10K, concurs organizat de campioana olimpică la maraton Constantina Dita, unde am reuşit să obţin noi recorduri personale pe 2018, de care sunt foarte mândru, pentru că au fost şi cele mai muncite din acest an. Am avut recorduri la 1, 3, 5 şi 10 km :).

Aveam un moral bun, veneam tot după un record (tot pe 2018), înregistrat la Uniqa Asigurări Bucharest 10K & Family Run, unde reuşisem 47:43 pe 10 km, dar şi după o cursă de trail, la Băneasa Race, unde am avut, de asemenea, o medie excelentă.

Am avut de alergat 10 km, alături de peste 1.000 de participanţi, şi am reuşit să obţin record personal nu doar pentru distanţa de 10 km, ci şi pentru 1 km, 3 km şi 5 km :). Mai bine de atât nici că se putea într-o singură cursă de alergare.

Bucharest International 10K - Emilian Nedelcu, recorduri personale

45 de minute pe 10 km, la doar câteva minute de cel mai bun rezultat al meu înregistrat vreodată pe această distanţă, 42 de minute şi 37 de secunde, la Semimaratonul Bucureşti din 2014. Tot de atunci datează şi recordul meu pe distanţa de semimaraton, 1h31m24s.

Bucharest International 10K a fost o cursă în care am tras tare, în care 72% din timp am fost în zona 5, unde am avut un puls cardiac între 167 şi 179 de bătăi pe minut, o cursă în care am avut valori îmbunătăţite la toate capitolele.

Vremea a fost perfectă, soare, răcorică, multă umbră pe un traseu plat, cu doar şase metri ascensiune. Mi-a ieşit average pace 04:31min/km, mă declar absolut mulţumit. Şi am prins medalie! Glumesc, ştiam că voi primi medalia. Organizatorii anunţaseră că s-au înscris foarte mulţi alergători pe ultima sută de metri, motiv pentru care au fost luaţi puţin prin surprindere, pentru că nu aveau suficiente medalii pregătite, dar cei care au rămas “nepremiaţi” la linia de finish vor primi trofeul cuvenit prin poştă, deci no worries.

Bucharest International 10K - Emilian Nedelcu pe traseu

Bucharest International 10K a fost o cursă în care s-a alergat foarte tare, mulţi şi-au făcut recorduri personale, iar aceasta este o reţetă sigură ca să revenim la o competiţie cu un traseu foarte frumos s-a alergat pe la Arcul de Triumf şi pe Calea Victoriei.

Câteva repere

• Concursul a fost câştigat de către kenianul Kiprono Emanuel Kipsang, născut pe 13 iunie 1991, care aleargă pe distanţe de la 3.000 de metri la semimaraton. A fost campionul Keniei la 10.000 de metri, în 2013. La Bucureşti a câştigat după 28:44.
  • Cel mai bun român din cursă a fost Nicolae Soare, care a trecut linia de finish după 29:54.
  • Cea mai rapidă fată a fost Alina Butnariu, la categoria 15-19 ani, cu un rezultat foarte bun, 37:28.
  • A participat şi Constantina Diţă, care la 48 de ani a arătat că este încă în formă şi a alergat 10 km în 43:02.
  • Cel mai în vârstă participant a fost domnul Gerard Glanger, încadrat la categoria 75-79 de ani, care a scos 01:24:15.