Ironman worldchampionship 2018
Sursa foto: Ironman.com

Nu mai puţin de patru români au participat în recent încheiata finală mondială Ironman 70.3, ce a avut loc în Africa de Sud, în zona Golfului Nelson Mandela. România a fost reprezentată de Gerda Maria Dumitru, Mihai Vigariu, Răzvan Doica şi Ştefan Tudose.

Mihai Vigariu a înregistrat cel mai bun timp, 4:26:35 de secunde, ceea ce i-a adus locul 65 din 325 de participanţi la categoria de vârstă 30-34 de ani.

Răzvan Doica a trecut linia de finish după 4:34:32, locul 106 din 325 de participanţi, la categoria de vârstă 30-34 de ani.

Ştefan Tudose a obţinut locul 39 din 373 la categoria de vârstă 40-44 ani, după ce a trecut linia de finish în 4:36:11.

Gerda Maria Dumitru a trecut linia de finish 5:58:28, adică locul 157 din 208, la categoria de vârstă 30-34 de ani.

La nivelul PRO finala mondială a fost câştigată de Jan Frodeno, respectiv Daniela Ryf. Am urmărit competiţiile live, au fost super palpitante, puteţi citi cum s-a desfăşurat acţiunea aici şi aici.