Stirile zilei

Zoltan Sipos e noul campion naţional la ciclism şosea

Zoltan Sipos a câştigat Campionatele Naţionale de Şosea. Pe locul 2 a venit Andrei Nechita, iar pe 3 Eduard Grosu.

Marian Frunzeanu a încheiat pe locul 4 la general, reuşind să urce pe locul 3 la podiumul seniorilor, după ce a luat bronzul şi la contratimp.

Ciprian Bălănescu a câştigat triatlonul NoStress Olimp

Ciprian Bălănescu, campion naţional de triatlon şi de duatlon, a câştigat concursul Olimp Triathlon OFFROAD, iar pe locul doi s-a clasat Alex Ciocan. Sorin Boriceanu a completat a treia treaptă a podiumului.

Ciprian Balanescu - NoStress Olimp

Thor Hushovd se retrage

Thor Hushovd (BMC Racing) se va retrage la sfârşitul acestui sezon. Norvegianul, în vârstă de 36 de ani, a declarat că din 2012, de când a contactat un virus care l-a ţinut la pat, n-a mai putut reveni în la forma care l-a ajutat în 2010 să câştige titlul de campion mondial la ciclism şosea.

Thor-Hushovd-659x440

Sursa

Dopaj la Roman Kreuziger?

Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) nu va mai paticipa în Turul Franţei şi în nicio altă competiţie, până când nu se va lămuri de ce a avut valori anormale în paşaportul său biologic, în perioada 2011-2012.

Paşaportul biologic în ciclism este folosit pentru a ţine evidenţa testelor de urină şi sânge, în timp, şi dacă sunt detectate valori anormale, UCI, organismul internaţional care guvernează ciclismul, poate cere explicaţii ciclistului. Kreuziger a primit o scrisoare de la UCI în iunie, anul trecut, şi i-a fost solicitat un răspuns. Explicaţiile date de sportiv, care s-au bazat pe mărturiile a doi doctori independenţi unul faţă de celălalt, nu au mulţumit UCI. Prin urmare, “până când se va lămuri situaţia”, adică până când se va hotărî ce pedeapsă va primi, Kreuziger va sta pe bară.

Amstel Gold Race 2014

Sursa | Foto

Fränk Schleck a câştigat în Luxembourg titlul la ciclism şosea

Fränk Schleck (Trek) a câştigat titlul naţional la ciclism şosea după o victorie solo, pe un traseu de 160 km, un circuit cu 10 ture. Bob Jungels, care s-a aflat în poziţia de a-şi apăra titlul, a venit pe locul patru, la peste un minut de Schleck, în timp ce locul trei i-a revenit celuilalt Schleck din cursă, Andy.