Expobike 2011

Acum ceva timp am trimis câteva întrebări celor mai importanţi actori de pe piaţa de biciclete din România. Nu mi-a răspuns aproape nimeni, cu excepţia a două, trei răspunsuri care conţineau mai mult termeni de marketing decât răspunsuri concrete la întrebări.

Între timp, companiile au fost nevoite să-şi depună bilanţurile contabile la Ministerul Finanţelor, ocazie cu care putem şi noi să vedem cui îi merg afacerile.

CompanieBrand principal comercializatCifră de afaceri netăProfitPierdereNumăr salariaţi
Eurosport DHSBiciclete DHS 205.904.8734.886.9610 299
Maros Bike Biciclete Focus3.571.788655.58705
Assport FlorescuBiciclete CUBE7.507.550537.207014
SURMONT SPORTBiciclete Trek4.072.505250.261012
Rom-EurotradeBiciclete Ideal şi biciclete Scott7.120.425161.568010
VelotecaBiciclete Merida1.930.31114.47707
Moş Ion RoatăBiciclete Felt1.737.8623.55207
BiciclopBiciclete Gazelle1.501.1201.51104
Sincron PerformanceBiciclete Giant1.202.136010.8064

Dacă am sărit vreun brand pe care îl consideraţi important, vă rog să-l adăugaţi printr-un comentariu.

Cifrele sunt luate de pe site-ul Ministerului de Finanţe şi sunt valabile pentru anul 2014.

Comentarii

PUBLICITATE:Cumpără de pe eMAG.ro și Biciclistul.ro primește un comision.