Ciprian Balanescu castiga Transfier

Aş vrea să dedic acest articol unui cititor foarte special al Biciclistul.ro, Silviu, care intră aici zi de zi şi urmăreşte cu febrilitate articolele publicate, dar în mod special cele în care este menţionat Ciprian Bălănescu, multiplu campion naţional la duatlon şi triatlon.

Silviu, ai ce sărbători, Ciprian Bălănescu a câştigat cel mai greu concurs de triatlon din România, pe numele lui Transfier.

Proba cea mai grea, Transfier 70.3, a fost cea în care concurenţii au trebuit să înoate 1,9 km în lacul Vidraru, să pedaleze 90 km pe cel mai frumos drum din lume, Transfăgărăşanul, şi să alerge un semimaraton de-a lungul lacului. Şi bonus, linia de finish era precedată de cele aproape 400 de trepte până la Omul de Fier, statuia de străjuiește Barajul de la Vidraru.

Ei bine, dragă Silviu, Ciprian Bălănescu s-a clasat primul în această grea competiţie după doar 4h:57m:13s. După Ciprian Bălănescu s-a clasat un tip de care n-am auzit până acum, Constantin Marian-Cosmin, iar pe trei a venit Alex Diaconu.

Impresionantă este şi performanţa lui Alex Ciocan, care a venit pe locul cinci la general.

Epuizare la Transfier, cel mai greu concurs de triatlon din Romania
Alex Ciocan (plan îndepărtat) şi Alex Diaconu, epuizaţi după Transfier.

Rezultatele complete, aici dacă te interesează, poate te înscrii şi tu la anul şi vrei să ştii care îţi sunt potenţialii adversari.