Ciprian Balanescu a câştigat triatlonul de la Sfânta Ana cu timpul general 1:54:46 (înot 12:48, bicicletă 1:12:35, alergare 29:25). Următorul clasat a fost Albert Gaspar cu un timp total de 2:01:19. Locul trei a fost adjudecat de Cristian Bornaz după 2:19:23.

Ciprian este în acest moment pe prima poziţie în clasamentul grandprix-ului Bioeel Triathlon, care unifică cinci competiţii de triatlon. Pe lângă premiile pe care le oferă fiecare organizator al acestor concursuri de triatlon, în cadrul acestui grandprix există premii în valoare de 3.350 euro. Dacă Ciprian va câştiga această pentadă, va primi 500 euro.

Ciprian Balanescu este în momentul actual cel mai bun triatlonist din România.