Ciprian Bălănescu a câștigat astăzi fără drept de apel concursul de triatlon Callatis NoStress Triathlon Șosea, trecând linia de finish după 01:56:35, cu aproape patru minute mai rapid decât ocupantul locului 2, Daniel Attila (02:00:12). Pe locul trei s-a clasat Alexandru Toma (02:02:46).

“Am înotat ca după șase luni de pauză de înot. La bicicletă m-am dus cu un pluton, fără să mă chinui foarte tare, iar la alergare m-am dus cât să câștig”, mi-a spus Ciprian Bălănescu.

Triatloniștii au avut de înotat 1.500 de metri, de pedalat 40 km și de alergat 10 km.

Acesta a fost primul concurs din cadrul seriei Super Liga RTS, din care mai fac parte încă patru evenimente de triatlon clasic (șosea): Herbalife Brașov (03 iulie), Pegas Triathlon Buftea (30 iulie), Delta Tulcea (27/28 august) și TriChallenge (11 septembrie).

Potrivit Federației Române de Triatlon, 33 de sportivi sunt însriși în Super Liga RTS, dar astăzi au participat doar 14, dintre care doar 12 apar în clasament. Teoretic, aceștia sunt cei mai buni triatloniști din România.

Primii cinci sportivi în clasamentul general din Super Liga RTS (feminin, masculin, peste 20 de ani) au fost premiați în bani, astfel:

Locul 1: 700 lei;
Locul 2: 500 lei;
Locul 3: 300 lei;
Locul 4: 250 lei;
Locul 5: 150 lei;