Ciprian Bălănescu este din nou campion național la triatlon, după ce l-a învins la limită pe Alex Diaconu, locul trei fiind obținut de Mihai Baractaru.

N-am fost acolo și încă nu am detalii, dar am auzit că a fost o cursă dramatică, pe Ciprian Bălănescu și Alex Diaconu despărțindu-i nu mai mult de o secundă.

Alex Diaconu a recuperat foarte mult la alergare, ajungându-l pe Ciprian Bălănescu, dar pe ultimii 50 de metri nu a reușit să-l depășească.

La fete a câștigat Ștefania Ion.

Așteptăm povestea oficială.

Update: Alex Diaconu a publicat pe blogul său un raport de cursă. Diferența dintre el și Bălănescu a fost de 3-4 secunde, nu cum am spus eu.

Încă un update: au apărut și câteva fotografii:

Podium campionatul national de triatlon 2013
Alex Diaconu (stânga), Ciprian Bălănescu și Mihai Baractaru (dreapta)

Campionatul national de triatlon 2013 podium baieti si fete
Alături de băieți, podiumul feminin: Ioana Molnar (stânga), Ștefania Ion și Krisztina Hegedus (dreapta)