Transylvania 100 k - Radu Milea - foto Ion TrandafirRadu Milea în acțiune. Foto Ion Trandafir

Weekendul ce tocmai a trecut a fost plin de concursuri, iar dacă le-ați ratat vă puteți documenta de pe acum pentru la anul. Unde am găsit rezultatele complete am dat link, unde nu, nu, e problema organizatorilor cum și ce comunică pentru concurenții lor.

Turnirul Nobililor – Road Grand Tour

Marian Frunzeanu - Turnirul Nobililor - Events Photographer
Marian Frunzeanu – Foto: Events Photographer

Marian Frunzeanu a câștigat Turnirul Nobililor, din cadrul circuitului de șosea Road Grand Tour, unde au luat startul aproximativ 200 de cicliști.

Traseul a fost tehnic, cu sensuri giratorii, viraje strânse, pasaje înguste și, cireașa de pe tort, o urcare cu grad de înclinație 12%. S-a “alergat” pe un circuit cu turul în lungime de 3km, pe o durată de 1h30′, după care a sunat gongul final , care a anunțat ultimul tur.

Marian Frunzeanu (HC Cycling) a fost primul, urmat de Valentin Roșoagă (NoMad Merida) și Norbert Szaby (Tușnad Cycling Team).

La fete a câștigat Monica Serachitopol (HC Cycling), iar pe locul doi a venit Adriana Ceaușescu (SportGuru BCR Racing Team), în timp ce Estera Coteazță, tot de la SportGuru, a completat ultima treaptă a podiumului.

Rezultatele complete

Fotografii (multe și profesioniste) a făcut Events Photographer.

Cozia MTB

Cozia MTB - editia 2014 - foto George Iorgulescu
Fotografia e din 2014, dar mi-a plăcut prea mult :). Foto George Iorgulescu.

Ilyés Ferenc a câștigat Cozia MTB, la categoria Elite, după ce a parcurs cei 55 km cu diferență de nivel de 1750 de metri în 02:38:20. Pe locurile doi și trei au venit Adrian Dumitru și Bogdan Dumitru, după 02:47:50, respectiv 02:47:58.

La fete au participat doar cinci concurente, dintre care doar patru apar în clasament cu timp de finish. Pe locul 1 s-a clasat Karina Bonta (BikeXpert Racing Team, 03:56:08), pe doi Adriana Neaga (04:49:36), iar pe locul trei a venit Cioica Eniko Margareta (05:59:09).

Transylvania 100 K

Transylvania 100 k - Radu Milea - foto Ion Trandafir
Radu Milea în acțiune. Foto Ion Trandafir

Transylvania 100 K este un concurs de alergare montană cu relief deosebit de dificil, cu ascensiuni și coborâri abrupte pe toate tipurile de drum și poteci și cu o diferență de nivel de peste 6700 de metri.

Cursa de 100 de kilometri (de fapt, 101), a fost câștigată de către Robert Hajnal, după 15:19:25. Ca să vă faceți o idee, limita de timp era de 30 de ore.

Cursa de 50 de kilometri, care a avut o diferență de nivel de 3.266 de metri, a fost câștigat de către Radu Milea (SportGuru BCR Racing Team), după 6:28:28. Limita de timp pentru toți concurenții era de 15 ore.

Cursa de 30 de kilometri, cu diferență de nivel de 2.370 de metri, a fost câștigată de Cosmin Szekely, după 4:00:25.

Semimaratonul Bucuriei

Semimaratonul Bucuriei - start 2016 - foto Radu Cristi

Semimaratonul Bucuriei este un concurs organizat în localitatea Urlați și are două probe: 10,8 km, cu diferență de nivel 250 metri, și semimaraton, cu diferență de nivel 500 metri (se parcurge circuitul de două ori).

La proba scurtă a câștigat Robert Boroi (00:43:24), iar pe locurile doi și trei au venit Alexandru Ghica (00:43:55) și Andrei Marinca (00:46:41).

Semimaratonul a fost câștigat de către Luca Schianchi ( 01:32:55), care a fost urmat de către Liviu Purcea (01:41:31) și George Vlada (01:42:34).

Rezultate complete

Fotografii găsiți din plin într-un album postat pe Facebook de către Radu Cristi, căruia nu-i scapă nimic dintr-un concurs.

Un review de cursă puteți citi la Andreea Călugăru, care a alergat proba de semimaraton. Un mic moment:

“Panta devine un fel de perete vertical urcând printre vii. Soarele este foarte îndârjit, iar în vârf de “Everest” mai bate și un vânt care îmi zboară șapca de pe cap. Recapitulăm: pante, soare, vânt. Nah, “Bucurie” și suferință pe pâine :)”