Christophe Riblon - tricoul galben in Turul Poloniei - etapa 6Christophe Riblon - tricoul galben in Turul Poloniei - etapa 6

Darwin Atapuma a adus prima victorie pentru echipa Colombia în Turul Poloniei, după ce a câștigat etapa a 6-a, lungă de 192 km.

Atapuma, în vâstă de 25 de ani, a făcut parte dintr-o lungă evadare, care a inclus zece urcări de categoria întâi. El a atacat pe urcarea finală, urmat fiind de Christophe Riblon (AG2R La Mondiale) pe ultimii kilometri.

Darwin Atapuma castiga etapa 6 din Turul Poloniei
Darwin Atapuma câștigă etapa a 6-a din Turul Poloniei

Francezul, care căuta primul loc în clasamentul general din Turul Poloniei, a fost forțat să facă cea mai mare parte din muncă, iar Atapuma a fost astfel în poziția de a se răzbuna, după ce în etapa a 5-a a fost îndepărtat nesportiv din cadrul unei evadări.

Riblon a câștigat 22 de secunde în fața liderului din etapa a 5-a, Jon Izaguirre (Euskaltel-Euskadi).