Dorin Andrei Rusu - foto profil

Dorin Andrei Rusu a câștigat Bucharest Urban Mile 2019, proba de o milă (1.609 metri) după 04:07 și a fost cu două secunde mai rapid decât olandezul Rick van Riel (4.09). Locul 3 a fost ocupat de Cristian Luțic, care a trecut linia de finish după 4:14.

Rick van Riel (17 ani) era unul dintre favoriții la câștigarea milei, recordul său personal pe distanța de 1.500 de metri fiind 3:45.99, înregistrat în iunie 2019 la Oordegem.

Rick van Riel nu a reușit să-i facă față lui Dorin Andrei Rusu (20 ani), atlet specializat pe proba de 1.500 de metri, cu un record personal de 3:42.67, obținut în iunie 2018 la Bruxelles.

”Chiar dacă eram puțin confuz, pentru că aveam senzații proaste la nivel de musculatură – sâmbătă alergasem 10 km pe șosea – am accelerat în ultimii 400 de metri. L-am simțit neexperimentat pe olandez”, a declarat Dorin Andrei Rusu pentru Biciclistul.ro.

Dorin Andrei Rusu castiga Bucharest Urban Mile 2019

Românul se aștepta la o luptă grea cu Rick van Riel la Bucharest Urban Mile.

”Organizatorii l-au ridicat în slăvi spunând că are 3.45.99, dar eu acum doi ani am scos 3.42 pe 1.500 de metri, iar anul acesta în sală am alergat 3.44”, a spus Dorin Andrei Rusu.

Dorin Andrei Rusu - rezultate 1500 metri

Dorin Andrei Rusu este din Rădăuți și a făcut liceul în Vatra Dornei, unde s-a și format ca alergător.

În prezent, se antrenează singur, fără antrenor, situație pe care speră s-o remedieze cât mai curând.

”Federația Română de Atletism îmi este alături”, a spus el.

Dorin Andrei Rusu este campion național la 1.500 de metri, titlul pe care l-a câștigat consecutiv în ultimii trei ani.

Anul acesta a cucerit argintul la Campionatul Balcanic de la Istanbul (6 februarie), rezultat care i-a adus calificarea la Campionatele Europene de sală pentru seniori de la Glasgow (1 martie), unde s-a s-a clasat pe locul 9.

Înainte de atletism, Andrei Dorin Rusu a practicat fotbalul, fiind legitimat patru ani la juniorii lui Sporting Braga.