Ede Molnar (BikeXpert Racing Team) a câștigat Urban Trail XCC, cursă ce a avut loc pe un teren viran din incinta Romexpo, pe un traseu variat, plin de obstacole, schimbări de direcție, denivelări de teren, trambuline, contra-pante, saci de nisip sau paleți.

Pe locul doi s-a clasat Marius Petrache, iar pe locul trei Alexandru Stancu (BikeXpert Racing Team), care au venit la o secundă, respectiv la două secunde de câștigător.

Urban Trail XCC 2016 - clasament baieti
Marius Petrache (stânga), Ede Molnar, Alexandru Stancu (dreapta)

Peste 350 de bicicliști au luat startul Urban Trail XCC, pe un traseu realizat de către Răzvan Jugănaru, împreună cu echipa Riders Club.

La fete a câștigat Noemi Lupuj (BikeXpert Racing Team), iar pe locul doi a venit Estera Ana-Maria Coteață (SportGuru BCR Racing Team). Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Monica Mănicuță.