O parte din lotul național de triatlon U23 și Elite se află în Catania, Sicilia, unde participă timp de 10 zile la un cantonament de pregătire, finanțat integral de Federația  Română de Triatlon.

În cantonament se află Antoanela Manac, Daniel Attila, Bogdan Damian și Alexanadru Ion, care au și participat la un concurs local: Etna Duathlon Sprint.

Concursul nu a avut o participare numeroasă, au fost patru concurente și 36 de concurenți, dar probabil că a inclus în calendarul sportivilor noștri pentru a lua un prim contact cu atmosfera de concurs.

Distanțele de concurs au fost 5 km alergare, 20 km ciclism și 2,5 km alergare.

Antoanela Manac, prima  dintre fete

Antoanela Manac (23 ani) s-a clasat pe locul 1, trecând linia de finish după 01:07: 04. Pe locul 2 a venit o concurentă din categoria 40-44 ani (Berntsen Gunhild), după 01:07:25.  Podiumul a fost completat de Giorgia Pecoraru, aflată în categoria 35-49 ani, care a terminat concursul după 01:17:03.

Bogdan Damian, locul 1 la masculin

Bogdan Damian s-a clasat pe locul 1 din 36 de concurenți, la categoria masculin, câștigând concursul după 00:57:31. Pe locul 2 a venit Daniel Attila, după 00:57:41, iar locul 3 a fost luat de Vincenzo Agnello, după 00:58:11. Alexandru Ion s-a clasat pe locul 4, după 00:58:55.