Ediția 2015 a Ironman World Championship, care a avut loc sâmbătă în Hawaii, a fost câștigată de către Jan Frodeno la masculin și de către Daniela Ryf la fete.

Top 5 clasați

RezultatMasculinFeminin
1Jan Frodeno, Germania (8:14.40)Daniela Ryf, Elveția (8:57.57)
2Andreas Raelert, Germania (8:17.43)Rachel Joyce, Marea Britanie (9:10.59)
3Tim O’Donnell, Statele Unite (8:18.50)Liz Blatchford, Marea Britanie (9:14.52)
4Andy Potts, Statele Unite (8:21.25)Michelle Vesterby, Danemarca (9:18.50)
5Tyler Butterfield, Insulele Bermude (8:23.09)Heather Jackson, Statele Unite (9:21.45)

Germanul Jan Frodeno, medaliat olimpic în 2008, a ieșit din apă al doilea și a preluat conducerea cursei la proba de ciclism. Nu a avut concurență la proba de maraton. Daniela Ryf a câștigat titlul mondial cu o diferență uriașă față de locul 2, de 13 minute.

Pe o căldură brutală, dar și în condițiile unei umidități extrem de crescute, chiar și pentru Hawaii, Frodeno a terminat 3,8 km înot, 180 km bicicletă și 42,2 km alergare în opt ore, 14 minute și 40 de secunde. El l-a bătut pe compatriotul său Andreas Raelert cu trei minute și trei secunde.

În afară de titlul olimpic, nimic nu se compară, nimic altceva nu mai contează, a spus Frodeno.

“Finala aceasta este Wimbledonul sportului nostru. E ca în tenis, dacă nu ai câștigat la Hawaii e un fel de <mda>. Sunt atât de fericit”.

Frodeno, 34, s-a oprit frecvent la punctele de prim ajutor pentru a se răci cu gheață, gândindu-se că cele câteva secunde sacrificate vor merita.

“Am avut o formă bună la alergare, dar a fost brutal”, a spus el. “În Hawaii nu e umbră deloc. Dacă ești pe dealuri, ritmul cardiac se duce sus și nu-și mai revine. Singura soluție este să te răcești cu gheață”

“Toți au râs de mine pentru că m-am oprit, dar știți ceva, sunt campion mondial, chiar nu-mi pasă”.

Singurul român din cursă

Mihai Baractaru (26 ani), primul român care a participat la Ironman World Championship, a terminat concursul în 10:09:38. Cu acest timp, el s-a clasat pe locul 48 din 112 la categoria de vârstă 25-29 de ani și pe locul 390 din 1705 concurenți bărbați. Mihai a terminat cu zâmbetul pe buze.