Turul Frantei 2013 - Andre Greipel etapa VI

Germanul Andre Greipel a câștigat etapa a VI-a din Turul Franței 2013, în urma unui sprint, în timp ce favoritul etapei, Mark Cavendish, a sosit abia pe locul al patrulea, din cauza unei căzături.

Greipel l-a bătut la sprint pe Peter Sagan și pe Marcel Kittel. Cavendish, care a câștigat etapa a V-a, a muncit din greu pentru a ajunge din urmă plutonul, după ce s-a accidentat când mai erau 34 de km din cursa de la Aix-en-Provence la Montpellier.

Etapa a VI-a din Turul Franței 2013 va rămâne în istorie drept prima etapă din acest concurs în care un ciclist african ia tricoul galben. E vorba de Daryl Impey!

Sud africanul a terminat etapa pe locul 14, suficient pentru a prelua conducerea în clasamentul general.

“Este o zi specială pentru mine, un vis devenit realitate pentru mine și pentru întreaga comunitate sud africană”, a spus Impey.

Și Peter Sagan a avut probleme în această etapă, fiind nevoit să urmărească plutonul, după ce a fost nevoit să se oprească pentru a-și schimba ambele roți, când mai erau 46 de kilometri.

Greipel a câștigat, de asemenea, sprintul intermediar, reușind să obțină 65 de puncte în bătălia pentru tricoul verde – 45 pentru că a câștigat etapa și 20 pentru sprintul intermediar.

Peter Sagan continuă să conducă clasamentul tricoului verde, cu un total de 159 de puncte, urmat de Greipel cu 130 și de Cavendish cu 119.

Favoritul titlului din Turul Franței 2013, Chris Froome, a terminat în siguranță, la cinci secunde în spatele câștigătorului de etapă, dar cot la cot cu Alberto Contador și Cadel Evans.

Liderul echipei Sky rămâne pe locul șapte, în clasamentul general, având un avans de opt secunde față de Contador și de 23 față de Evans.

Coechipierul lui Froome, Edvald Boasson Hagen, a terminat etapa pe locul 12 și a urcat un loc în clasamentul general, până pe poziția secundă.