International Metropolitan Triathlon Brasov - Lacul Codlea - proba de inot

Fac ungurii ce fac și ne bat la noi acasă. Sportivul maghiar David Ruzsas a câștigat Herbalife Triathlon Brașov, devansându-l cu aproape un minut pe Ciprian Bălănescu, campionul României la triatlon. Pe locul trei s-a clasat tot un sportiv maghiar, Marton Varga, care a trecut linia de finish la aproape șase minute de câștigător.

Lupta pentru primul loc a fost strânsă. Ruzsas a fost mai rapid la înot decât Bălănescu, 19:28 față de 21:04, dar a pierdut timp la ciclism – 01:20:28 față de 01:18:23. N-a fost însă suficient pentru ca Bălănescu să câștige, pentru că Ruzsas a făcut diferența la proba de alergare.

10. Csaba Bartha

Superliga este un clasament separat, cu premii în bani, unde s-a putut înscrie orice sportiv până în data de 1 aprilie 2016. Se presupune că aici s-au înscris cei mai buni, profesioniștii, iar ei nu apar pe listele sportivilor organizați în funcție de categorii de vârstă (age group).

La Herbalife Triathlon Brașov câștigătorul de la proba olimpică s-ar fi clasat pe locul 9 în Superliga.

Proba olimpică a fost câștigată de campionul național la Ironman

Andrei Dudu, campionul național al României la Ironman, a câștigat proba olimpică de la Herbalife Triathlon Brașov, după 02:23:08. Pe locul doi a venit Răzvan Staicu (02:26:19), iar pe locul trei s-a clasat Zsolt Langviser (02:27:13).

10. Marian Tănase

Interesant este faptul că locurile doi și trei au fost ocupate de oameni care au concurat la categoria de vârstă 40-44 de ani, iar locul 6 de un sportiv la limita categoriei 45-49 de ani.

Proba de sprint câștigată de un maghiar

Proba de sprint a fost câștigată de Andras Kiraly, lejer aș spune, la aproape două minute de locul 2, Alex Diaconu. Pe locul trei a venit Gergo Simon.

Ce-au făcut fetele

M-am hotărât să le menționez separat pe fete pentru că la niciuna dintre categorii nu au fost sportive clasate în top 10.

În Superliga au fost doar patru concurente. A câștigat Ana Mega (poziția 14 în clasamentul general), cu un avans de aproape două minute față de Monika Koncz. Pe locul trei s-a clasat Ștefania Ion.

La proba olimpică, cea mai bună a fost Adel Koter, locul 51 în clasamentul general, sportivă care a concurat la categoria 40-44 de ani. Ea a terminat concursul în 02:52:01. Pe locul doi s-a clasat Simona Bucă (categoria de vârstă 35-39 de ani), după 03:05:26. Pe locul trei a venit Elena Olaru (03:07:53, 35-39 de ani).

Proba sprint a fost câștigată de către Hajnalka Jakab-Benke (locul 29 în clasamentul general). Pe locul doi a venit Otilia Dantis (locul 38 la general), iar pe locul trei s-a clasat Crina Ungureanu (locul 46 la general).