Acum 10 zile a avut loc a doua ediţie a  Iron Man Oradea 2011.

Mi-ar fi  plăcut să  fiu  acolo, dar n-am fost. Mă consolează gândul că oricum n-aş fi putut participa  la această competiţie pentru că nu sunt suficient de bine pregătit fizic. Şi trebuie să fii al naibii de bine pregătit fizic ca să termini o competiţie de Ironman.

Mai precis, concurenţii au trebuit să presteze următoarele probe la  Iron Man Oradea:

• înot 3.800 m (timp limită 2 h 30′);
  • bicicletă 180 km (timp limită 8 ore);
  • alergare 42,2 km (timp limită 5 ore sau cumulat 16 ore).

S-au încumetat 14 oameni la această probă şi doar 11 au terminat-o. Cel mai bun timp  a fost 9 h 30′, iar cel mai slab 14 h 50′.

A câştigat Miklos Vatai, un sportiv de care aud prima oară. Pe următoarele locuri însă am dat de nume cunoscute. Pe locul 2 s-a clasat Mihai Alin Baractaru, iar pe locul 3 Robert Gomoescu.

Mugurel Frăţilă, cu care m-am  întâlnit la concursurile de duatlon şi triatlon şi care participă la multe maratoane, s-a clasat pe locul 7.

Antrenorul voluntar de ciclism a ieşit pe locul 10.

Locul 6 a fost  obţinut de un sportiv căruia i-am descoperit ieri blogulSergiu Buciuc –  şi pe care vi-l recomand din toată inima. Merită să citiţi despre ce a trăit în zilele de dinaintea concursului şi să descoperiţi, în restul articolelor, cum a evoluat, de la un alergător amator la un ironman. Mă bucur că mi-am mai descoperit un model de urmat :).