Vincenzo Nibali, castigator Turul Italiei

Italianul Vincenzo Nibali (Astana) a câștigat, fără drept de apel, Turul Italiei, după ce a preluat tricoul roz încă din etapa a 8-a.

Italianul a obținut două victorii de etapă, una contratimp individual, a doua cu sosire în cățărare, chiar spre finalul cursei, dovadă a polivalenței sale de mare campion al șoselei.

La 28 de ani, Vincenzo Nibali se impune în al doilea mare tur din carieră, după Vuelta (Turul Spaniei), fiind urmat în acest Giro de noua vedetă a încă redutabilei echipe Sky, columbianul Rigoberto Uran, la 4’43’, treapta a 3-a a podiumului fiind ocupată de veteranul australian de la BMC Cadel Evans, la 5’52’.

Ultima etapă din Turul Italiei a revenit celui mai bun sprinter al momentului, britanicul Mark Cavendish (Omega Pharma), care s-a impus după 197 km în 5h30’09’, secundat de italienii Sacha Modolo (Bardiani) și Elia Viviani (Cannondale).

De altfel, Cavendish, a obținut, cu această a 5-a victorie de etapă, și tricoul roșu, al clasamentului pe puncte, în timp ce italianul Stefano Pirazzi (Bardiani) a cucerit tricoul albastru, al cățărătorilor, iar columbianul Carlos Betancur (AZ2R) a terminat învingător în ierarhia celor mai tineri rutieri ai cursei (tricoul alb, sportivi sub 25 de ani).