Nairo Quintana - etapa 13 Turul Frantei

Etapa a 13-a din Turul Franței, de contratimp, s-a desfășurat fără tam-tam, în urma atacului de la Nisa, unde au murit cel puțin 84 de oameni.

A fost o zi sobră, în care Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) a câștigat fără drept de apel pe traseul valonat de 37 km de la Bourg-Saint-Andéol la Pont-d’Arc. Belgianul a trecut linia de finish după 50:15 și l-a bătut pe Chris Froome (Team Sky), locul 2, cu 1:03.

Chris Froome a fost marele câștigător al zilei din punct de vedere al clasamentului general. A câștigat timp de la toți concurenții săi la marele titlu. Acum îl conduce pe Bauke Mollema (Trek-Segagredo), locul 2, cu 1:47 și pe compatriotul său, Adam Yates (Orica-BikeExchange), locul 3, cu 2:45.

Chris Froome - contratimp etapa 13 - Turul Frantei

Toți ochii au fost ațintiți ieri asupra ultimilor 16 cicliști care au luat startul în contratimp de ieri (la astfel de etape se ia startul în ordinea inversă din clasament, astfel că locul 1 pleacă ultimul). I-am văzut pe Richie Porte și Tejay van Garderen (BMC), Daniel Martin (Etixx-QuickStep), Fabio Aru (Astana), Alejandro Valverde și Nairo Quintana (Movistar), Adam Yates (Orica-BikeExchange) și, bineînțeles, pe Chris Froome (Team Sky), purtătorul tricoului galben.

Richie Porte a avut un start rapid, cu doar 10 secunde în spatele lui Dumoulin la primul check point, sus pe Côte de Bourg-Saint-Andéol (când mai erau încă 30.34km). În ciuda acestui prim incidiu, favorabil lui, Porte a terminat cursa la peste trei minute peste câștigător.

Nairo Quintana a terminat la 3:08 în spatele lui Dumoulin, dar cel mai important, a pierdut 2:05 în fața lui Chris Froome.

Mollema, pe de altă parte, a făcut o cursă foarte bună, reușind al șaselea cel mai bun timp, în spatele lui Dumoulin cu 1:57. A fost cel mai bun rezultat înregistrat din rândul favoriților la marele titlul.

Froome a început cursa în forță, iar la primul check point avea al șaselea cel mai bun timp, cu doar 17 secunde mai slab decât Dumoulin și mult mai rapid decât rivalii săi la clasamentul general.

La următorul check poin era cu 47 de secunde mai încet ca Dumoulin, dar încă mult mai rapid decât rivalii săi, iar britanicul n-a încetinit deloc, reușind să termine cursa cu 1:03 în spatele lui Dumoulin, înălțându-se cu mult deasupra haitei care-i vânează tricoul galben.