Aqua Challenge, competiţia  de înot pe mare organizată de către clubul Smart Atletic şi clubul  sportiv Atena, a trecut cu succes de prima ediţie.

Pentru cei ce nu ştiu, concursul a avut două probe de înot pe mare, de 1.500, respectiv 5.000 metri.

Îmi pare rău că n-am fost acolo, m-aş fi băgat şi eu la proba de 1.500 de metri.

M-am uitat pe clasament (VEZI AICI) şi am văzut feţe cunoscute acolo. Spre exemplu, la proba de 5.000 de metri, la categoria de vârstă  19-30 a câştigat  Alexandru Diaconu (1:02:15), iar pe locul trei s-a clasat Valentin Roşioară (1:07:25), care vrea să se reapuce de triatlon (a fost şi campion naţional).

Pe locul şase l-am văzut pe triatlonistul Mihai Baractaru.

La categoria 31-40 de ani Radu Marga a obţinut locul trei, iar Marius Dragu locul şase.

La fete, Florica Duţu, care câştigă la  noi toate competiţiile de triatlon, s-a clasat pe locul 2 (la 5.000 metri) cu timpul 1:17:26.

La  proba de 1.500 metri l-am  recunoscut pe Silviu Martin, care s-a clasat pe locul 10, cu timpul de 30:25:00.

Mi s-a părut mişto faptul că toţi cei înscrişi au terminat probele; n-a existat niciun abandon.

Sper că la anul voi fi şi eu prezent la Aqua Challenge.

One thought on “Maratonul înotătorilor după prima ediţie”
  1. Da, pacat ca nu ai fost! Ti-ar fi placut la nebunie atmosfera si concursul. Apa a fost nesperat de buna pentru inot. Oricum, ne vedem la Mamaia peste 1 luna, de data asta pe lac.