Marcel Kittel castiga ultima etapa din Turul Frantei

Marcel Kittel a câștigat ultima etapă din Turul Franței în stil de mare campion și i-a bătut la sprintul final pe Andre Greipel (locul 2) și Mark Cavendish (locul 3).

Marcel Kittel castiga ultima  etapa din Turul Frantei

Marcel Kittel a câștigat prima etapă din Turul Franței, etapa a 10-a, etapa a 12-a și etapa cu numărul 21. Toată lumea se aștepta ca Mark Cavendish să câștige pe Champs Elysees, dar Kittel a demonstrat că este noua stea pe cerul sprinterilor.

Mark Cavendish nu mai pierduse la Paris de cinci ediții ultima etapă din Turul Franței. Vă dați seamă ce seară de vis pentru Marcel Kittel, pentru echipa Argos-Shimano.

Știu și în România pe cineva care se bucură foarte mult pentru victoria neamțului: Emil Bituleanu și Roxana Bituleanu, care gestionează frâiele companiei Moș Ion Roată, importatorul exclusiv în România al bicicletelor Felt, marcă pe care o folosește echipa Argos-Shimano și, implicit,  Marcel Kittel.

Cine e Marcel Kittel

Filmul de mai jos a fost urcat pe YouTube în data de 28 iunie 2013. Marcel Kittel a crescut într-o familie de sportivi. El s-a alăturat echipei ca ciclist de contratimp, iar mai apoi a fost lansator pentru sprinteri, dar antrenorul a descoperit că în Kittel zace un sprinter pur sânge, însetat să câștige o etapă de plat în Turul Franței.

Își dorea o victorie de etapă, iar visul lui era legat strâns de Paris. Turul ăsta i-a adus mai mult decât spera.