Moldova - Romania - balcaniada maraton

Republica Moldova a câștigat Campionatul Balcanic de Maraton de la Belgrad, concursul pe echipe, după ce Maxim Răileanu s-a clasat pe locul 1, iar Nicolai Gorbușco pe locul 3.

Competiția a avut loc în data de 17 noiembrie 2019, iar cei doi au trecut linia de finish după 2h21min11sec, respectiv 2h31min40sec.

Cel mai bine clasat român a fost Nicolae Gheorghe, care a încheiat maratonul după 2h35min12sec, acesta fiind și record personal.

Niicolae Gheorghe (stânga), Robert Necula, Maxiim Răileanu și Nicolai Gorbușco

”Traseul a fost unul dificil, cu multe schimbări de direcție, urcări pe poduri și un vânt puternic care ne-a stors de energie”, a spus Nicolae Gheorghe.

În cursă a mai fost și Robert Necula. care a fost nevoit să abandoneze la km 34 din cauza unor probleme musculare.

”A fost cea mai dureroasă experiență, dar una importantă”, a spus Robert Necula.

”Am plecat cu gândul la medalie, atât că încă de la km 5 a început o serie interminabilă de urcări, poduri, vânt de 35km/oră, pentru un ritm de 3:25-3:30 avea să-mi fie fatal. Am stat mai mereu pe locul 8-9, ușor, ușor am urcat până pe 4, trecând primii 21,1 undeva în jur de 1:13:10 (cumva în cărți pentru 2:26-2:28, doar că vântul s-a intensificat, energie mai puțină după cea de-a doua serie de poduri la interval de 1 km, musculatura a cedat”, a mai spus Robert.

”A urmat un chin la peste 4/mie până la km 34, unde am colapsat și am terminat în hiportemie și ambulanță”.

”Închei anul cu amintirea plăcută a acelui 2:29 diin Dusseldorf”.

La fete am avut-o reprezentantă pe Nicoleta Ciortan, care a ocupat locul patru, după 3h1min7sec.