Germanul Patrick Lange a demonstrat că bronzul de anul trecut, dar și recordul competiției la proba de maraton nu au fost o glumă. Patrick Lange a câștigat Ironman World Championship în 8:01:40, stabilind un nou record al cursei de la Kona.

Patrick Lange s-a asigurat că Germania rămâne pe podium – anul trecut nemţii au ocupat primele trei locuri şi, mai mult de atât, a bătut recordul de la Kona, stabilit în 2011 de Craig Alexander, care trecuse linia de finish după 8:03:56.

La fete a câştigat Daniela Ryf, care şi-a făcut loc în istoria triatlonului cu performanţa de a fi a patra femeie cu trei victorii la rând la Ironman Kona. Elvețianca a câştigat într-un stil categoric: 53:10 înot, 4:53:10 cicliclism şi 3:00:02 la maraton. A trecut linia de finish după 8:50:47.