Patrick Lange a câștigat cel de-al doilea său titlu mondial Ironman, reușind să stabilească totodată un nou record al cursei din Kona: 7:52:39. Cifrele lui Lange: 50:37 la înot, 4:16:05 la bicicletă și 2:41:32 la alergare.

Au fost condiții perfecte la Kona, iar mărturie pentru acest lucru nu stă doar recordul cursei obținut de către Lange, care devine primul triatlet ce coboară sub opt ore în marea finală, dar și cel de pe locul 2, belgianul Bart Aernouts, a coborât sub această barieră, trecând linia de finish după 7:56:41.

Patrick Lange a câștigat Ironman Kona și în 2017, trecând linia de finish după 8:01:40, iar în 2016 s-a clasat pe locul trei, după Jan Frodeno și Sebastian Kienle, timpul său fiind atunci 8:11:14.

Daniela Ryf, al patrulea titlu consecutiv, încă un record

Elvețianca Daniela Ryf a ieșit greu din apă, după 57:26, fiind înțepată de o meduză, chiar cu două minute înainte de start. A zdrobit însă recordul cursei la bicicletă, cu 4:26:07 (doar 10 minute mai mult decât câștigătorul de la bărbați), iar mai apoi a reușit pentru a treia oară să alerge un maraton sub trei ore la Kona, 2:57:05, reușind în final să treacă linia de finish după 8:26:18.

”A fost o zi foarte grea pentru mine azi”, a spus Ryf la sfârșitul cursei. ”A fost cel mai dur înot pe care l-am avut în viața mea. Am fost înțepată cu două minute înainte de start. Brațele mele au fost amorțite. Să fiu sinceră, am fost foarte aproape să abandonez”.