Pegas Triatlon Buftea 2017

Alexandru Toma şi Antoanela Manac sunt câştigătorii concursului Pegas Triatlon Buftea 2017, proba olimpică, iar Gergo Simon, respectiv Kinga Simon au câştigat proba sprint. Competiţia a avut loc sâmbătă, 23 iulie, în localitatea Buftea şi a strâns la linia de start 215 concurenţi la probele individuale şi 26 de echipe ştafete.

La proba olimpică, concurenţii au avut de înotat 1.500 de metri, de pedalat 38 km şi de alergat 9km, în timp ce la proba sprint au avut de înotat 600 de metri, de pedalat 19 km şi de alergat 5 km.

Alexandru Toma a trecut primul linia de finish după 01:52:56 – înot 17:36, ciclism 00:59:15, alergare 35:11. Antoanela Manac s-a clasat pe locul 4 la nivel general (băieţi+fete), după 01:58:59 – înot 17:35, ciclism 01:05:18, alergare 35:20.

Total concurente: 9

Proba de sprint a fost câştigată de către Gergo Simon la masculin, după 0:55:58 – înot 00:08:36, ciclism 00:29:07, alergare 00:17:23, şi de către Kinga Simon la feminin, care a trecut linia de finish după 01:06:39 – înot 00:11:14, ciclism 00:33:23, alergare 00:21:08.

Rezultate complete

Pegas Triatlon Buftea a fost primul concurs de triatlon şosea din cadrul seriei Bittnet Romanian Triathlon Series din care mai fac parte încă alte şase concursuri de triatlon clasic, pe distanţe standard, sprint sau supersprint.

Pegas Triatlon Buftea a fost organizat de către Asociația Pegas Triatlon Club care se mai ocupă de Pegas Duatlon Buftea, Cozia Mountain Run și, din acest an, și de Semimaratonul Orașului Buftea.