Julien Absalon - interviu Bresse

Julien Absalon (35 ani) a câștigat Cupa Mondială de la Bresse, Franța, din cadrul seriei UCI Mountain Bike World Cup, iar locurile doi și trei au fost completate de conaționalii săi Maxime Marotte și Victor Koretzky.

Absalon și-a luat revanșa în fața lui Nino Schurter, care câștigase săptămâna trecută în fața lui în ultimii metri, în etapa de la Albstadt, Germania. Elvețianul s-a clasat astăzi pe locul patru. Iată și care sunt primii 10 cicliști:

[table id=8 /]

Rezultate complete

România a avut astăzi doi români în cursa Elitelor, Tudor Oprea și Lucian Logigan. Cei doi nu au reușit să termine concursul. Tudor Oprea s-a clasat pe locul 101/116, iar Lucian Logigan pe locul 112/116. Primul a fost prins din urmă când mai erau două tururi de parcurs, iar al doilea când mai erau trei tururi. Iată și cifrele românilor, comparativ cu primele patru locuri ale clasamentului. Pentru analiza completă click aici.

[table id=7 /]

Cicliștii au avut de parcurs șase tururi, pe o distanță totală de 25,95 km. Regulamentul acestui tip de competiție spune că orice rider al cărui timp este cu 80% mai slab decât cel obținut de lider în primul tur este scos din cursă. El trebuie să părăsească traseul la sfârșitul turului în care se află, prin zona special amenajată în acest scop (îi spune chiar “80% zone”), cu excepția celor care se află în ultimul tur al concursului. Cicliștii care sunt scoși din cursă apar în clasamentul oficial în ordinea în care au părăsit competiția.

Cursa poate fi revăzută pe site-ul Red Bull.

România a avut concurent și la categoria U23

România a avut un concurent și la categoria U23, tânărul Ede Molnar, de la echipa Dinamo BikeXpert Racing Team.

Din păcate, acesta nu a reușit să termine cursa, fiind ajuns din urmă când mai avea de parcurs două tururi. În total, cicliștii U23 au trebuit să parcurgă cinci tururi ale circuitului de la Bresse.

Cursa a fost câștigată de către francezul Titouan Carod, iar pe locul secund a venit tot un francez, Romain Seigle. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de către Samuel Gaze, din Noua Zeelandă.

Românul Ede Molnar apare în clasament pe locul 112 din 125.

Ede Molnar pe traseul de la Bresse
Ede Molnar pe traseul de la Bresse, în ziua dedicată antrenamentelor

2 thoughts on “Podium francez, în frunte cu Absalon, la Cupa Mondială de la Bresse”