Finisher la Spartathlon. Foto: Pantelis Tzertzevelis

Florin Ioniță a reprezentat cu succes România la unul dintre cele mai grele ultramaratoane din lume, Spartathlon, o cursă de 246 km, de la Atena la Sparta, pe care a terminat-o pe locul 42 din 234 de concurenți care au trecut linia de finish, după 30 de ore, 48 de minute și 25 de secunde.

Aproape 380 de alergători din întreaga lume s-au aliniat la start vineri dimineață, 30 septembrie, în încercarea de a alerga dintr-o bucată distanța echivalentă cu șase maratoane.

Concurenții au fost aleși pe sprânceană, nu oricine poate intra în această cursă. A fost o listă restrânsă, de 700 de candidați, care a fost restrânsă până la 400 de alergători din 52 de țări, pe diverse criterii. Până la urmă, din cauza accidentărilor sau altor incidente, s-a ajuns la 380 de participanți.

Cursa îl comemorează pe Philippides, vechiul mesager ateninan despre care se spune că a alergat de la Marathon la Atena, pentru a aduce vestea victoriei împotriva perșilor, în bătălia de la Marathon. Inițial, însă, a fost trimis în Sparta pentru a cere ajutor atunci când perșii au debarcat în Marathon. A alergat aproape 240 km în două zile. Pe urmă, pentru a anunța victoria grecilor împotriva perșilor, a alergat 40 km de la câmpul de bătălie de lângă Marathon până la Atena. “Am câștigat!”, a apucat să spună, după care s-a prăbușit mort.

Florin Ioniță în timpul Spartathlon
Florin Ioniță în timpul cursei. Foto: Pantelis Tzertzevelis

Disperarea oboselii l-a cuprins și pe compatriotul nostru care, din fericire, a terminat cursa întreg, fără probleme majore de sănătate.

“L-am biruit”, a spus el după ce a terminat cursa.

“Dar, aviz celor amatori, am fost pe muchie de cuțit. Cursa este brutală, comparativ, Ultrabalatonul este un fel de friendly race. De ce spun asta: am fost aproape de abandon în două rânduri (crampe, frig), am plâns de durere, am țipat pe masa de masaj (crampe), am stat circa 5 minute în fund pe asfalt, fără să mă pot ridica (crampe). Și mai sunt…”

Pentru cine nu știe, Ultrabalaton este cea mai lungă cursă de alergare din Europa Centrală, organizată în jurul lacului Balaton. Alergătorii au la dispoziție 32 de ore pentru a termina cursa, care se poate parcurge în echipă sau în mod individual.

Florin Ioniță a câștigat Ultrabalatonreușind să alerge 220 km în 23 de ore și cinci minute!

florin-ionita-dupa-finish-spartathlon
După Spartathlon, cea mai grea cursă din viața lui. Foto: arhiva personală Florin Ioniță
14462964_691692174320498_6972571275475157511_n
Alături de soție, după finish. Foto: arhiva personală Florin Ioniță

Cum a ajuns să alerge aceste distanțe incredibile? Cum a reușit să reziste atâtea ore în alergare? Alergând. Mult. Foarte mult. Dacă te uiți pe calendarul de antrenamente al lui Florin Ioniță de pe Endomondo, constați că omul aleargă 4-500 km pe lună, în condițiile în care mai are și un job.

Timpul câștigătorului, mai puțin de 24 de ore

Marele câștigător al cursei a fost polonezul Andrej Radzikowsky (35 de ani), care a ajuns la statuia regelui Leonidas din Sparta după 23 de ore și 2 minute. Polonezul s-a aflat la a treia participare consecutivă la Spartathlon, iar în 2014 se clasase pe locul trei.

Aproximativ o jumătate de oră mai târziu a terminat și cel de pe locul doi, italianul Marco Bonfiglio, după 23 de ore și 36 de minute. Pe locul trei a terminat cehul Radek Brunner, care a condus o mare parte a cursei, de la punctul de control numărul 11, până la numărul 46.

Incredibil, pe locul 4 a sosit o femeie, americanca Katalin Nagy, care a terminat cursa după 25 de ore și 22 de minute.

14543942_10153911168522393_2993698643690128694_o
Andrej Radzikowsky, câștigătorul Spartathlon 2016. Foto: Pantelis Tzertzevelis
14542549_10153909124272393_217519125903944080_o
Înainte de start, Spartathlon 2016! Foto: Pantelis Tzertzevelis

2 thoughts on “Spartathlon, istovitoarea cursă de 246 km biruită de Florin Ioniță”
  1. Eu nu cred că e chiar atât de simplu. Oamenii sunt oameni, nu super oameni. În spatele imaginii de super oameni stau nenumărate ore de muncă.

2. E simplu: acestia sunt SuperOameni.