Chris Horner - marele castigator Vuelta

Chris Horner, pentru cei care nu știu, este un ciclist în vârstă de 41 de ani. Stai, greșesc, Chris Horner nu este un ciclist în vârstă de  41 de ani, ci un ciclist profesionist în vârstă de 41 de ani care a câștigat Turul Spaniei!

Cine s-ar fi așteptat, la începutul competiției? Taica Horner era și el pe-acolo, un ciclist veteran, care ar fi putut bine mersi să se retragă chiar în acest tur.

Vincenzo Nibali, Rechinul, era marele favorit și a avut tricoul roșu în mai mute rânduri. Dar până la urmă Chris Horner a fost rechinul și și-a arătat dinții de multe ori, când a atacat fără milă, când l-a lăsat în urmă pe Nibali.

Jos pălăria pentru Chris Horner, acest Roger Mila  al ciclismului.  A câștigat Vuelta! A fost un tur cu foarte multe etape de munte, cu interminabile cățărări. Wow!

Încă un P.S.: Chris Horner are aproape 42 de ani.

Evident, ca în cazul  oricărui câștigător din ciclismul profesionist, au apărut suspiciunile.

Vuelta 2013 - podium final
Chris Horner (mijloc), VIncenzo Nibali (stânga) și Alejandro Valverde (dreapta) – locul 1, 2 și 3 în Turul Spaniei 2013